Cincon Electronics Co. LTD CHB100W-24S12-CM
Part No.:
CHB100W-24S12-CM
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
CHB100W-24S12-CM.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 100W
Shipping
CHB100W-24S12-CM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
CHB100W (100W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
8.3A
Power (Watts):
100W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
85.5%
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.98" L x 2.54" W x 1.03" H (101.2mm x 64.6mm x 26.2mm)