Cornell Dubilier Knowles CGS103U035V2C
Part No.:
CGS103U035V2C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
CGS103U035V2C.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 35V SCREW CHAS
Shipping
CGS103U035V2C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
CGS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
38mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
5.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
7.15 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
2.125" (53.98mm)