Comchip Technology CGRBT201-HF
Part No.:
CGRBT201-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
CGRBT201-HF.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 200V 2A 2010
Shipping
CGRBT201-HF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 2 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
14pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2010/DO-214AC
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C