Cornell Dubilier Knowles CGR802T075W3L
Part No.:
CGR802T075W3L
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
CGR802T075W3L.pdf
Description:
CAP ALUM 8000UF 75V SCREW CHAS M
Shipping
CGR802T075W3L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
CGR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
8000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
75 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
8.5mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
16.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
18.86 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
3.625" (92.08mm)