TE Connectivity Raychem Cable Protection CGPT-4.8/2.4-0-SP
Part No.:
CGPT-4.8/2.4-0-SP
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
CGPT-4.8/2.4-0-SP.pdf
Description:
HEAT SHRINK 4.8MM BLACK METER
Shipping
CGPT-4.8/2.4-0-SP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CGPT
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Type:
Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio:
2 to 1
Length:
Enter Number of Meters in Order Quantity
Inner Diameter - Supplied:
0.187" (4.75mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.093" (2.36mm)
Recovered Wall Thickness:
0.019" (0.48mm)
Material:
Polyolefin (PO)
Features:
Chemical Resistant, Flame Retardant, Solvent Resistant
Color:
Black
Operating Temperature:
-40°C ~ 135°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
80°C
Storage/Refrigeration Temperature:
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)