Carlo Gavazzi Inc. CGMS-6A-230-10
Part No.:
CGMS-6A-230-10
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CGMS-6A-230-10.pdf
Description:
CONTACTOR AC COIL 1NO AUX
Shipping
CGMS-6A-230-10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
CGMS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
230VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
6 A
Switching Voltage:
690VAC - Max