Adam Tech CG-M-M60-1.5
Part No.:
CG-M-M60-1.5
Manufacturer:
Adam Tech
Datasheet:
CG-M-M60-1.5.pdf
Description:
CABLE GLAND 37-44MM M60 BRASS
Shipping
CG-M-M60-1.5 Specifications
Manufacturer:
Adam Tech
Outside Cable Diameter (Min):
1.457" (37.00mm)
Outside Cable Diameter (Max):
1.732" (44.00mm)
Thread Size:
M60x1.5
Thread Length:
0.512" (13.00mm)
Conduit Hub Size:
Panel Hole Size:
2.362" (60.0mm)
Material:
Brass, Nickel Plated
Includes:
Color:
Silver
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C