Adam Tech CG-M-M30-1.5
Part No.:
CG-M-M30-1.5
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
Cable and Cord Grips
Package:
Datasheet:
CG-M-M30-1.5.pdf
Description:
CABLE GLAND 13-18.01MM M30 BRASS
Shipping
CG-M-M30-1.5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Adam Tech
Package/Case:
Type:
Cable Gland
Outside Cable Diameter (Min):
0.512" (13.00mm)
Outside Cable Diameter (Max):
0.709" (18.01mm)
Thread Size:
M30x1.5
Thread Length:
0.354" (9.00mm)
Conduit Hub Size:
Panel Hole Size:
1.180" (30.0mm)
Material:
Brass, Nickel Plated
Includes:
Color:
Silver
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C