Switchcraft Inc. CGM16N35
Part No.:
CGM16N35
Manufacturer:
Switchcraft Inc.
Category:
Cable and Cord Grips
Package:
Datasheet:
CGM16N35.pdf
Description:
CABLE GLAND 6-9MM M16 THERMOPL
Shipping
CGM16N35 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Switchcraft Inc.
Package/Case:
Type:
Cable Gland
Outside Cable Diameter (Min):
0.236" (6.00mm)
Outside Cable Diameter (Max):
0.354" (9.00mm)
Thread Size:
M16x1.5
Thread Length:
0.350" (8.89mm)
Conduit Hub Size:
Panel Hole Size:
Material:
Thermoplastic
Includes:
O-Ring, Seal
Color:
Black
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C