MACOM Technology Solutions CGHV96100F2
Part No.:
CGHV96100F2
Manufacturer:
MACOM Technology Solutions
Category:
Single FETs, MOSFETs
Package:
440210
Datasheet:
CGHV96100F2.pdf
Description:
RF MOSFET HEMT 40V 440210
Shipping
CGHV96100F2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MACOM Technology Solutions
Series:
GaN
Package/Case:
440210
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
HEMT
Configuration:
Frequency:
7.9GHz ~ 9.6GHz
Gain:
10.2dB
Voltage - Test:
40 V
Current Rating (Amps):
12A
Noise Figure:
Current - Test:
1 A
Power - Output:
131W
Voltage - Rated:
100 V