TDK Corporation CGA3E1X7R1V105K080AE
Part No.:
CGA3E1X7R1V105K080AE
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
CGA3E1X7R1V105K080AE.pdf
Description:
CAP CER 1UF 35V X7R 0603
Shipping
CGA3E1X7R1V105K080AE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
CGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)