KOA Speer Electronics, Inc. CFS1/4CT52R152J
Part No.:
CFS1/4CT52R152J
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
CFS1/4CT52R152J.pdf
Description:
RES 1.5K OHM 5% 1/4W AXIAL
Shipping
CFS1/4CT52R152J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Series:
CF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1.5 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Carbon Film
Features:
Temperature Coefficient:
-450/ +350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)