TE Connectivity Passive Product CFR16J10K
Part No.:
CFR16J10K
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
CFR16J10K.pdf
Description:
RES 10K OHM 5% 1/4W AXIAL
Shipping
CFR16J10K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CFR16, Neohm
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Carbon Film
Features:
Temperature Coefficient:
0/ -450ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.073" Dia x 0.138" L (1.85mm x 3.50mm)