Same Sky (Formerly CUI Devices) CFM-8025V-120-204
Part No.:
CFM-8025V-120-204
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
CFM-8025V-120-204.pdf
Description:
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Shipping
CFM-8025V-120-204 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CFM-80V
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
12VDC
Size / Dimension:
Square - 80mm L x 80mm H
Width:
25.00mm
Air Flow:
24.0 CFM (0.672m³/min)
Static Pressure:
0.070 in H2O (17.4 Pa)
Bearing Type:
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Auto Restart
Noise:
20.4dB(A)
Power (Watts):
580 mW
RPM:
2000 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)