Cincon Electronics Co. LTD CFM500S120
Part No.:
CFM500S120
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
CFM500S120.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Shipping
CFM500S120 Specifications
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
CFM500S (500W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
25 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
300W (500W Forced Air)
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Baseplate, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.54" H (127.0mm x 76.2mm x 39.1mm)