Cincon Electronics Co. LTD CFM361S120
Part No.:
CFM361S120
Datasheet:
CFM361S120.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 355W
Shipping
CFM361S120 Specifications
Series:
CFM361S (360W)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output 1:
29.6 A
Power (Watts):
355W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4.242 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.60" H (127.0mm x 76.2mm x 40.6mm)