Cincon Electronics Co. LTD CFM2005S
Part No.:
CFM2005S
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
CFM2005S.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 22W
Shipping
CFM2005S Specifications
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
CFM20 (20W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
920 mA
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
22W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4.242 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.50" L x 2.00" W x 0.91" H (88.9mm x 50.8mm x 23.0mm)