Cincon Electronics Co. LTD CFM150S120
Part No.:
CFM150S120
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
CFM150S120.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 120W
Shipping
CFM150S120 Specifications
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
CFM150S (150W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
10 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
120W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.10" H (101.6mm x 50.8mm x 28.0mm)