Cincon Electronics Co. LTD CFM150M360
Part No.:
CFM150M360
Datasheet:
CFM150M360.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 150W
Shipping
CFM150M360 Specifications
Series:
CFM150M (150W)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
36V
Current - Output 1:
4.17 A
Power (Watts):
150W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
5.656 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.05" H (127.0mm x 76.2mm x 26.7mm)