TE Connectivity Passive Product CFH350B620RJ
Part No.:
CFH350B620RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Rectangular, Wire Leads
Datasheet:
CFH350B620RJ.pdf
Description:
RES CHAS MNT 620 OHM 5% 330W
Shipping
CFH350B620RJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CFH
Package/Case:
Rectangular, Wire Leads
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
620 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
330W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
Features:
Pulse Withstanding, IP65
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
4.331" L x 3.740" W (110.00mm x 95.00mm)
Height - Seated (Max):
1.181" (30.00mm)