Cincon Electronics Co. LTD CFB750-300S36N-CMFD
Part No.:
CFB750-300S36N-CMFD
Datasheet:
CFB750-300S36N-CMFD.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 36V 749W
Shipping
CFB750-300S36N-CMFD Specifications
Series:
CFB750-300S-CMFD (750W)
Voltage - Input (Min):
200V
Voltage - Input (Max):
425V
Voltage - Output 1:
36V
Current - Output (Max):
20.8A
Power (Watts):
749W
Voltage - Isolation:
3 kV
Efficiency:
90%
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Size / Dimension:
9.45" L x 4.33" W x 1.65" H (240.0mm x 110.0mm x 41.9mm)