Cincon Electronics Co. LTD CFB750-300S12-CMFD
Part No.:
CFB750-300S12-CMFD
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
CFB750-300S12-CMFD.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 750W
Shipping
CFB750-300S12-CMFD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
CFB750-300S-CMFD (750W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
200V
Voltage - Input (Max):
425V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
62.5A
Power (Watts):
750W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
88%
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
9.45" L x 4.33" W x 1.65" H (240.0mm x 110.0mm x 41.9mm)