Stackpole Electronics Inc CF18JT1K30
Part No.:
CF18JT1K30
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
CF18JT1K30.pdf
Description:
RES 1.3K OHM 5% 1/8W AXIAL
Shipping
CF18JT1K30 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
CF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1.3 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Carbon Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
0/ -400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)