Stackpole Electronics Inc CF18JA300R
Part No.:
CF18JA300R
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
CF18JA300R.pdf
Description:
RES 300 OHM 5% 1/8W AXIAL
Shipping
CF18JA300R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
CF
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
300 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Carbon Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
0/ -400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)