Stackpole Electronics Inc CF14JT56R0
Part No.:
CF14JT56R0
Datasheet:
CF14JT56R0.pdf
Description:
RES 56 OHM 5% 1/4W AXIAL
Shipping
CF14JT56R0 Specifications
Resistance:
56 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
0/ -400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)