Stackpole Electronics Inc CF12JT510R
Part No.:
CF12JT510R
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
CF12JT510R.pdf
Description:
RES 510 OHM 5% 1/2W AXIAL
Shipping
CF12JT510R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
CF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
510 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Carbon Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
0/ -400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)