Same Sky (Formerly CUI Devices) CES-57175-16L020
Part No.:
CES-57175-16L020
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
CES-57175-16L020.pdf
Description:
SPEAKER 6OHM 1W TOP PORT 89DB
Shipping
CES-57175-16L020 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CES
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
Frequency Range:
850 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant:
850Hz
Impedance:
6 Ohms
Efficiency - dBA:
89.00
Efficiency - Testing:
1W/100mm
Efficiency - Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated:
1 W
Power - Max:
2 W
Port Location:
Top
Shape:
Rectangular
Material - Cone:
Polyetheretherketone (PEEK)
Material - Magnet:
Nd-Fe-B
Ingress Protection:
Ratings:
Termination:
Wire Leads
Size / Dimension:
2.264" L x 0.669" W (57.50mm x 17.00mm)