SL POWER / Advanced Energy CENB1100A1803F01
Part No.:
CENB1100A1803F01
Datasheet:
CENB1100A1803F01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 100W
Shipping
CENB1100A1803F01 Specifications
Series:
CENB1100 (100W)
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
18V
Current - Output (Max):
5.6A
Power (Watts):
100 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
5.91" L x 3.43" W x 1.85" H (150.0mm x 87.0mm x 47.0mm)