SL POWER / Advanced Energy CENB1090A2402F01
Part No.:
CENB1090A2402F01
Datasheet:
CENB1090A2402F01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
Shipping
CENB1090A2402F01 Specifications
Series:
CENB1090 (90W)
Form:
Desktop (Class I)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
3.75A
Power (Watts):
90 W
No Load Power Consumption:
500mW (Max)
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
5.08" L x 3.05" W x 1.59" H (129.0mm x 77.5mm x 40.5mm)