SL POWER / Advanced Energy CENB1060A2402N01
Part No.:
CENB1060A2402N01
Datasheet:
CENB1060A2402N01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W
Shipping
CENB1060A2402N01 Specifications
Series:
CENB1060 (60W)
Form:
Desktop (Class II)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
2.7A
Power (Watts):
65 W
No Load Power Consumption:
500mW (Max)
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
57" (1.45m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
4.25" L x 2.67" W x 1.28" H (108.0mm x 67.7mm x 32.5mm)