SL POWER / Advanced Energy CENB1060A1803F01
Part No.:
CENB1060A1803F01
Datasheet:
CENB1060A1803F01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 61W
Shipping
CENB1060A1803F01 Specifications
Series:
CENB1060 (60W)
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
18V
Current - Output (Max):
3.4A
Power (Watts):
61 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
4.25" L x 2.67" W x 1.28" H (108.0mm x 67.7mm x 32.5mm)