SL POWER / Advanced Energy CENB1030A2402C01
Part No.:
CENB1030A2402C01
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
CENB1030A2402C01.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 32W
Shipping
CENB1030A2402C01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
CENB1030 (30W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
North America
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
1.33A
Power (Watts):
32 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
57" (1.45m)
Input Connector:
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Features:
Size / Dimension:
3.78" L x 2.17" W x 1.32" H (96.0mm x 55.0mm x 33.6mm)