Cornell Dubilier Knowles CDV30FF103FO3
Part No.:
CDV30FF103FO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CDV30FF103FO3.pdf
Description:
MICA
Shipping
CDV30FF103FO3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CDV30
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
1 kV
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.437" (11.10mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.819" L x 0.421" W (20.80mm x 10.70mm)
Height - Seated (Max):
0.909" (23.10mm)