Cornell Dubilier Knowles CDV30EK680JO3F
Part No.:
CDV30EK680JO3F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CDV30EK680JO3F.pdf
Description:
CAP MICA 68PF 5% 2500V RADIAL
Shipping
CDV30EK680JO3F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CDV30
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
68 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
2.5 kV
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.438" (11.10mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.780" L x 0.250" W (19.80mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.858" (21.80mm)