Cornell Dubilier Knowles CDV19CF150JO3F
Part No.:
CDV19CF150JO3F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CDV19CF150JO3F.pdf
Description:
CAP MICA 15PF 5% 1KV RADIAL
Shipping
CDV19CF150JO3F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CDV19
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
15 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1 kV
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.343" (8.70mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.642" L x 0.189" W (16.30mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)