Cornell Dubilier Knowles CDV16FF431JO3
Part No.:
CDV16FF431JO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CDV16FF431JO3.pdf
Description:
CAP MICA 430PF 5% 1KV RADIAL
Shipping
CDV16FF431JO3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CDV16
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
430 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1 kV
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.232" (5.90mm)
Features:
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:
0.449" L x 0.161" W (11.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.469" (11.90mm)