Cornell Dubilier Knowles CDV16FF152JO3F
Part No.:
CDV16FF152JO3F
Datasheet:
CDV16FF152JO3F.pdf
Description:
CAP MICA 1500PF 5% 1KV RADIAL
Shipping
CDV16FF152JO3F Specifications
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1 kV
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing:
0.234" (5.94mm)
Features:
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:
0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)