Bourns Inc. CDSOD323-T12C
Part No.:
CDSOD323-T12C
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
CDSOD323-T12C.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 28.3VC SOD323
Shipping
CDSOD323-T12C Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
28.3V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
350W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
3pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)