Comchip Technology CDSFR101A-HF
Part No.:
CDSFR101A-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
1005 (2512 Metric)
Datasheet:
CDSFR101A-HF.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 80V 100MA 1005
Shipping
CDSFR101A-HF Specifications
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
1005 (2512 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
80 V
Current - Average Rectified (Io):
100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 100 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
4 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 75 V
Capacitance @ Vr, F:
3pF @ 500mV, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1005/SOD-323F
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C