Cornell Dubilier Knowles CDS30FC243JO3
Part No.:
CDS30FC243JO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CDS30FC243JO3.pdf
Description:
CAP MICA 0.024UF 5% 300V RADIAL
Shipping
CDS30FC243JO3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CDS30
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.024 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
300 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.438" (11.10mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.740" L x 0.340" W (18.80mm x 8.60mm)
Height - Seated (Max):
0.819" (20.80mm)