Bourns Inc. CDNBS04-B08600
Part No.:
CDNBS04-B08600
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-SMD, Gull Wing
Datasheet:
CDNBS04-B08600.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 600V 800MA NBS04
Shipping
CDNBS04-B08600 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Package/Case:
4-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
800 mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.15 V @ 400 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 600 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)