Same Sky (Formerly CUI Devices) CDMG15008-03
Part No.:
CDMG15008-03
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
CDMG15008-03.pdf
Description:
SPEAKER 8OHM 300MW TOP PORT 77DB
Shipping
CDMG15008-03 Specifications
Manufacturer:
Series:
CDMG
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
Frequency Range:
900 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant:
900Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency - dBA:
77.00
Efficiency - Testing:
1W/1M
Efficiency - Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated:
300 mW
Power - Max:
500 mW
Port Location:
Top
Shape:
Round
Material - Cone:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material - Magnet:
Nd-Fe-B
Ingress Protection:
Ratings:
Termination:
Solder Pads
Size / Dimension:
0.591" Dia (15.00mm)