Cornell Dubilier Knowles CD7FC201JO3
Part No.:
CD7FC201JO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CD7FC201JO3.pdf
Description:
CAP MICA 200PF 5% 300V RADIAL
Shipping
CD7FC201JO3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CD7
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
200 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
300 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.173" (4.40mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.264" L x 0.110" W (6.70mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.260" (6.60mm)