Cornell Dubilier Knowles CD7FA471JO3
Part No.:
CD7FA471JO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CD7FA471JO3.pdf
Description:
CAP MICA 470PF 5% 100V RADIAL
Shipping
CD7FA471JO3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CD7
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.173" (4.40mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.276" L x 0.126" W (7.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.260" (6.60mm)