Cornell Dubilier Knowles CD7FA112FO3
Part No.:
CD7FA112FO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CD7FA112FO3.pdf
Description:
CAP MICA 1100PF 1% 100V RADIAL
Shipping
CD7FA112FO3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CD7
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1100 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
100 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.173" (4.40mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.319" L x 0.154" W (8.10mm x 3.90mm)
Height - Seated (Max):
0.299" (7.60mm)