Sealcon CD63MA-BK
Part No.:
CD63MA-BK
Manufacturer:
Sealcon
Category:
Cable and Cord Grips
Package:
Datasheet:
CD63MA-BK.pdf
Description:
CABLE GLAND 37.08-43.94MM M63
Shipping
CD63MA-BK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sealcon
Package/Case:
Type:
Cable Gland
Outside Cable Diameter (Min):
1.460" (37.08mm)
Outside Cable Diameter (Max):
1.730" (43.94mm)
Thread Size:
M63x1.5
Thread Length:
0.550" (13.97mm)
Conduit Hub Size:
Panel Hole Size:
2.480" (63.0mm)
Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Includes:
Color:
Black
Ingress Protection:
IP65/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C