Cornell Dubilier Knowles CD5EC270JO3
Part No.:
CD5EC270JO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CD5EC270JO3.pdf
Description:
CAP MICA 27PF 5% 300V RADIAL
Shipping
CD5EC270JO3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CD5
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
27 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
300 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.118" (3.00mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.272" L x 0.130" W (6.90mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)