Cornell Dubilier Knowles CD5CC100DO3
Part No.:
CD5CC100DO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CD5CC100DO3.pdf
Description:
CAP MICA 10PF 0.5PF 300V RADIAL
Shipping
CD5CC100DO3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CD5
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10 pF
Tolerance:
±0.5pF
Voltage - Rated:
300 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.118" (3.00mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.272" L x 0.110" W (6.90mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)