Cornell Dubilier Knowles CD4ED330JO3F
Part No.:
CD4ED330JO3F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CD4ED330JO3F.pdf
Description:
CAP MICA 33PF 5% 500V RADIAL
Shipping
CD4ED330JO3F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CD4
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
33 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Features:
RF, High Frequency
Size / Dimension:
0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.60mm)