Cornell Dubilier Knowles CD42FD503JO3
Part No.:
CD42FD503JO3
Datasheet:
CD42FD503JO3.pdf
Description:
CAP MICA 0.05UF 5% 500V RADIAL
Shipping
CD42FD503JO3 Specifications
Capacitance:
0.05 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
1.063" (27.00mm)
Size / Dimension:
1.480" L x 0.469" W (37.60mm x 11.90mm)
Height - Seated (Max):
0.921" (23.40mm)